23.1.2026

Siemeniä ja kylvösuunnitelmia ♥

Yhteistyössä: Siemenkauppa.com ♥ On tammikuu ja täällä ollaan jo siementen lumoissa ja puutarhajutut mielessä. Jännä kuinka sitä näin keskellä talvea alkaa jo miettimään tulevaa kesää ja kasvukautta. Nyt on oikea aika kylvääkin joitain siemeniä, jotta kasvit sitten kerkeävät tuottaa satoa. Tässä kuvia ja vinkkejä tuotteista, jotka löysin kotimaisen Siemenkauppa.comin verkkokaupan valikoimasta.

 
Olen kasvattanut omat tomaatin- ja chilintaimet siemenistä itse jo vuosia. Välillä menestyksekkäästi ja välillä taas ei niin onnistuneesti... mutta tärkeintähän puutarhajutuissa onkin se tekemisen ilo, eikö vain. ♥ Näin tammikuussa kylvetään siemeniä, joilla on pitkä itämisaika. Näitä ovat esimerkiksi chilien, paprikoiden ja munakoisojen siemenet. Kukista tammikuussa kannattaa kylvää mm. pelargoni ja orvokit. Näin pimeään talviaikaan on tietysti sitten lisävalo tarpeen, kun pienet taimien alut alkavat kasvamaan.
 
 
 
 
Tänä keväänä aion kokeilla ikkunakurkun kasvatusta ja teen siitä erillisen esittelyn sitten myöhemmin. Nämä "Baby" F1-kurkun siemenet pääsevät tähän kokeiluun piakkoin, helmi-maaliskuussa. Tuo F1-merkintä näkyy monissa siemenpusseissa ja merkintä tarkoittaa, että kyseessä on jalostuksen tuloksena syntynyt hybridilajike. Tällöin lajke on yleensä satoisa ja kasvu on myös voimakasta.
 
 
 
Siinäpä ihana satsi yrttien siemeniä ensi kesän kylvöjä odottamassa. Ylhäällä rivissä vasemmalta makea basilika joka on itselle ihan uusi tuttavuus, sitten oma mieliyrttini eli korianteri ja persilja. Alarivissä karhunlaukka, joka on monivuotinen sekä vielä oikea perinneyrtti eli pensastilli. Nämä siemenet ovat Siemenkauppa.comin verkkokaupasta ja tässä vain murto-osa upeasta siemenvalikoimasta. ♥
 
 
Salaatit ovat kasvimaan ihanuuksia ja olen aivan ihastunut tuohon rucolaan. Sen maku on ihanan pippurinen ja sopii vaikka mihin ruokaan, meillä sitä menee eniten tuoreena leivän päällä. Rucola myös viimeistelee ihanasti valmiin uunituoreen pitsan makumaailman.

 
Tässä ensi kesän kukkaloistoa vielä siemeninä. Kääpiösamettikukka on kaunis pienikukkainen samettikukka, jota voi käyttää myös maustekasvina. Sen kukkia voi käyttää salaateissa ja koristeina. Rohtosamettikukkaa voi myös käyttää vaikka teenä. 

 
 
Kuvan ihanuudet: melonikurkku, vesimeloni ja pinaatti. Melonikurkkua en ole aiemmin kokeillut, se kasvatetaan sitten kesän aikana kasvihuoneessa. Nimi johtuu siitä, että nuorena hedelmä kuulemma maistuu kurkulta ja kasvaessaan sen maku alkaa muistuttamaan enemmän melonia... onpas jännä kokeilla tätä.


Siementen lisäksi löysin Siemenkauppa.comin valikoimasta myös tämän luomulannoitteen odottelemaan ensi kesää. Suosin näitä luomu- ja orgaanisia tuotteita omassa puutarhassa ja varsinkin lannoitteiden kanssa olen tarkka. Stroller-marjalannoite soveltuu kaikille marjoille ja parantaa satoisuutta. Tällaisia tunnelmia tällä kertaa, ihanaa tammikuun loppua sinulle ja palaillaan taas pian! ♥

t:Kati

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Kiva, jos jätät kommentin, se lämmittää sydäntä!