Jouko Vahtola & Lauri Lajunen: Suomen kansallismaisemat - Utsjoen laaksosta merelliseen Helsinkiin, Väyläkirjat 2023, 256 s.
Näin syksyn saapuessa kelit viilenevät ja illat pimenevät joten kirjojen lukeminenkin alkaa olla taas enemmän mielessä. Viime aikoina olen lukenut tätä upeaa teosta, Suomen kansallismaisemat, jonka löysin Väyläkirjat -kustantamon valikoimasta. Voi kyllä jälleen sanoa, että Suomen luonto on niin upea. Suomen kansallismaisemat -kirja pääsee nyt esittelyyn täällä blogini kirjanurkassa.
Väyläkirjat -kustantamo on toiminut kohta jo 30 vuotta ja kustantamon valikoima painottuu pohjoisen kirjallisuuteen. Tuotantoon kuuluu lähes 700 teosta. Valikoimasta löytyy paljon tietokirjoja ja enenevässä määrin myös kaunokirjallisuutta. Suomen kansallismaisemat -teos ilmestyi v. 2023 ja teos onkin ensimmäinen laatuaan, kooten kaikki Suomen kansallismaisemat yksiin kansiin.
Suomen kansallismaisemat -kirjan sisältöä. Kirja on kovakantinen ja sivuja on 256.
Retkeilemme puolisoni kanssa usein ja tässä vuosien varrella on koluttu varsinkin Itä-Suomen lähialueet ja luontokohteet läpi. Luonto ja sen antama kokemus ja tunne on tärkeää. Kirja kertoo, että Ympäristöministeriö valitsi 1990-luvulla yhteensä 27 upeaa kotimaista kansallismaisemaa. Nuo maisemat kuvastavat Suomen eri osien kulttuuri- ja luonnonpiirteitä.
Tätä kirjaa on mukava lukea, taitto on selkeää ja ja kuvitus on silmiä hivelevää. Kirjan kuvat antavat hienosti kokonaiskuvan kohteista. Kirjassa esitellään kaikki 27 kansallismaisemaa ja kuvia on kohteiden historiasta mutta myös nykymaisemasta, mikä on hienoa. Kuvien myötä ymmärtää myös maiseman merkityksen. Ihanaa syyskuuta sinulle ja palaillaan taas pian!



Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Kiva, jos jätät kommentin, se lämmittää sydäntä!